PrintPrint This Page

Thanks To All Who Participated in the 2013 Schooner Homebrew Championship

There were 482 entries and 209 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Minger GoonmiesterHefe-Weissbier 15A: Weizen/Weissbier Beer Barons of Milwaukee
2nd BRETT WILKES Fauxdelo Especial 1C: Premium American Lager MIDNIGHT CARBOYS
3rd Dan Reinholdt Barrel Aged Felicitator 22C: Wood-Aged Beer Homebrewers' Pride of the Southside! HOPS!
4th Aaron Gross Jemaine Sour 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin Giants Lot Brewing

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jay Mollerskov Pomegranate Melomel 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Jay Mollerskov Barrel-Aged Mixed Berry Melomel 26C: Open Category Mead Northern Brewer Fermentation Brigade
3rd David Motter Tupelo Honey Havoc 24B: Semi-Sweet Mead The Brewing Network

Other Overall Winners

Rockbottom Restaurant & Brewery Ramp Up

One beer entry from the best of show round will be ramped up and brewed with David Bass at the Rockbottom Restaurant & Brewery in Milwaukee.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Minger GoonmiesterHefe-Weissbier 15A: Weizen/Weissbier Beer Barons of Milwaukee

Winning Entries 

Table 1: Light Lagers (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st BRETT WILKES Fauxdelo Especial 1C: Premium American Lager MIDNIGHT CARBOYS
2nd Frankie Schneeberg Teufelshund 1D: Munich Helles
3rd Will Didier Willsner 2A: German Pilsner (Pils) Brewligans
HM Steve Miceli Bills Pils 2B: Bohemian Pilsener LAGERS

Table 2: European Amber Lageer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Waisanen Vindictive Vienna Lager 3A: Vienna Lager Central Wisconsin Vintner's & Brewers
2nd Joe Putzer Great Egret Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen
3rd Bob Manke Red Oktober 3B: Oktoberfest/Marzen Beer Barons of Milwaukee

Table 3: Dark Lager / Small Bocks (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shaun Niemeyer Alchemy Bock No. 5 5B: Traditional Bock MHTG
2nd Eric Moritz May Bock 5A: Maibock/Helles Bock
3rd Mike OKeefe Mercsberger Dark 4B: Munich Dunkel

Table 4: Doppelbock/Eisbock (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jon Morman Eisbock 5D: Eisbock Missouri Mashers (MoM)
2nd Terry Mayne
Co-Brewer: Joe Rivest
Defirrillator 5C: Doppelbock
3rd Kevin Flynn Eagle’s Nest II 5C: Doppelbock Belle City Homebrewers

Table 5: Cream/Blond/Kolsch (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tony Wick Midnight Mosquito 6B: Blonde Ale The Ferm
2nd Frankie Schneeberg
Co-Brewer: Gerald Poss
Schnoss Kolsch 6C: Kolsch
3rd Ray Hoffstetter Crestwood Cream Ale 6A: Cream Ale St. Louis Brews

Table 6: Am. Wheat/Rye (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Drew Lewis Hoppy American Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer St. Louis Brews
2nd Cesar Marron Sky Rye (Rye Pale Ale) 6D: American Wheat or Rye Beer Evanston Homebre Club
3rd Scot Oglesby Whole Wheat On Rye 6D: American Wheat or Rye Beer belle city brewers

Table 7: Amber Hybrid (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Bogac Uber Amber 7C: Dusseldorf Altbier BABBLE
2nd Ed Kennedy Cally Common 7B: California Common Beer MUGZ
3rd Gerald Poss Trail Town Alt 7A: Northern German Altbier none

Table 8: English Pales / IPA (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Kearney The Barkeep 8A: Standard/Ordinary Bitter
2nd Dan Lechner A Bit Ordinary 8A: Standard/Ordinary Bitter
3rd Alex Schmidt Moonraker 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Bull Falls Homebrew Club

Table 9: Scottish/Irish ales (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gary Teune Five Leaf Clover 9E: Strong Scotch Ale
2nd Christopher Hay I.R.A. Contribution 9D: Irish Red Ale The Brewing Network
3rd Kevin Kearney Kiltlifter 9E: Strong Scotch Ale

Table 10: Am. Pale Ale (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gerald Poss Hidden Trail Pale Ale 10A: American Pale Ale none
2nd Joe Skiles Epic Pale Ale 10A: American Pale Ale The Brewing Network
3rd Joel Miller Fanny Packer 10A: American Pale Ale

Table 11: American Amber (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Skiles Simcoe Twin 10B: American Amber Ale The Brewing Network
2nd Adam Bogac Ninja Sirens 10B: American Amber Ale BABBLE
3rd Tom Schenk
Co-Brewer: Kim
KS Pale Ale 10B: American Amber Ale

Table 12: Am. & English Brown Ales (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Gilbert Full Of Welcome 10C: American Brown Ale
2nd Martin Eberhardt Nut Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale
3rd Clint Smith Wisconsin Mild Ale 11A: Mild Madison Homebrewers & Tasters Guild

Table 13: Porters (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Vishnesky Acquisition 12B: Robust Porter
2nd Andre Lukatsky Aurora 12C: Baltic Porter Club Wort
3rd Eric Smith
Co-Brewer: N/A
Northside Porter 12B: Robust Porter

Table 14: Sweet & Oatmeal Stouts (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ted Praxel Oh My Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout Marshfield Area Society of Homebrewers (MASH)
2nd Ben Schreiner Earth Stout 13C: Oatmeal Stout Bull Falls Home Brew Club
3rd Scott DuChateau Black Mamma Chocolate Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout Beer Barons of Milwaukee

Table 15: Stouts: Dry/American/Foreign Ex (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Hay "One Fell Swoop" 13E: American Stout The Brewing Network
2nd Dave Helt Stout 13D: Foreign Extra Stout
3rd Andy Waisanen Redridge Stout 13D: Foreign Extra Stout Central Wisconsin Vintner's & Brewers

Table 16: Imperial Stouts (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Mayerl Chernuska RIS 13F: Imperial Stout
2nd David Motter Boris’s Revenge 13F: Imperial Stout The Brewing Network
3rd Robert Roehre RIS 13F: Imperial Stout Belle City Homebrewers and Vintners

Table 17: American IPA (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Lechner Bittersweet Ending 14B: American IPA
2nd Jonathan Kissinger Hop Bomb 14B: American IPA Worts of Widsom
3rd Dave Helt IPA 14B: American IPA

Table 18: Imperial IPA (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Megal Hop Palette 14C: Imperial IPA Beer Barons of Milwaukee
2nd Joe Skiles Angerness IIPA 14C: Imperial IPA The Brewing Network
3rd Jason Davis GPS Imperial IPA 14C: Imperial IPA Bay Area Mashers

Table 19: German Wheat and Rye (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Minger GoonmiesterHefe-Weissbier 15A: Weizen/Weissbier Beer Barons of Milwaukee
2nd Molly Noyes And Mino Choi Packers Vs. Lions Hefe 15A: Weizen/Weissbier Northern Brewer Fermentation Brigade
3rd Ivan Kozoletov Haroldweizen 15A: Weizen/Weissbier

Table 21: Witbier / Belgian Pale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Schreiner Belgian Wheat 16A: Witbier Bull Falls Home Brew Club
2nd Brian Wojciechowski Belgian Witty 16A: Witbier
3rd Jordan Von Kluck
Co-Brewer: Jeremy Steinberg
Belgian Pale 16B: Belgian Pale Ale Square Kegs

Table 22: Saison / Biere de Garde (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Timothy Beale Spring Saison 16C: Saison
2nd Jeremy Vierck
Co-Brewer: Terry Lee Vierck
Chateau De Nehou 16D: Biere de Garde
3rd Cesar Marron Et Tu Saison 16C: Saison Evanston Homebre Club

Table 23: Belgian Specialty (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Waisanen Belgian Single W/ Brett 16E: Belgian Specialty Ale Central Wisconsin Vintner's & Brewers
2nd Jeremy Vierck
Co-Brewer: Terry Lee Vierck
Ardennes Biere De Table 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Adam Dawson Jalapeno Farmhouse Ale 16E: Belgian Specialty Ale

Table 24: Sour Ales (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Gross Jemaine Sour 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin Giants Lot Brewing
2nd Mark Westmeyer Necronomicon 17F: Fruit Lambic BOSS - Brewers of South Suburbia
3rd Kevin Flynn Cherry Tart 17F: Fruit Lambic Belle City Homebrewers
HM John Skantz Flander’s 17B: Flanders Red Ale Belle City H & V

Table 25: Belgian Strong Ale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Daniel Sullivan The Abbott 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Karl Liebmann Gojira Gold 18D: Belgian Golden Strong Ale Bull Falls Home Brewers
3rd Eric Moritz Belgian Blond 18A: Belgian Blond Ale

Table 26: Eng./Am. Barleywine (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Roehre English BW 19B: English Barleywine Belle City Homebrewers and Vintners
2nd Jared Gilbert Big Mirth 19C: American Barleywine
3rd David Motter Crown Jewels 19B: English Barleywine The Brewing Network

Table 27: Fruit Beers (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Martin Eberhardt Cherry White 20A: Fruit Beer
2nd Robert Moody Raison D’ Rhubarb 20A: Fruit Beer
3rd Ken Todd Blood On The Hop 20A: Fruit Beer Urban Knaves of Grain
HM Dan Reinholdt Eleanor 20A: Fruit Beer Homebrewers' Pride of the Southside! HOPS!

Table 28: Spice/Herb/Vegatable Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Blythin
Co-Brewer: Renee J. Weinberger
Aurora 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2nd Martin Eberhardt Coffee Milk Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Jordan Von Kluck
Co-Brewer: Jeremy Steinberg
Ginger Wheat 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Square Kegs

Table 29: Smoke-Flavored (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sean Curry Up In Smoke 22A: Classic Rauchbier Evanston Homebrew Club
2nd Gerald Poss Black Bear Smoked Porter 22B: Other Smoked Beer none

Table 30: Wood-Aged Beer (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Reinholdt Barrel Aged Felicitator 22C: Wood-Aged Beer Homebrewers' Pride of the Southside! HOPS!
2nd Rick McNabb
Co-Brewer: Brian Smith
Olde Galley Hag 22C: Wood-Aged Beer Belle City
3rd BRETT WILKES Caspian’s Courage 2013 22C: Wood-Aged Beer MIDNIGHT CARBOYS
HM Scott Peters Barrel-Aged Belgian Blonde 22C: Wood-Aged Beer MHTG

Table 31: Specialty Beer (42 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gregory Pitner Rye Ipa 23A: Specialty Beer
2nd Erik Turtinen Rye IPA 23A: Specialty Beer
3rd Adam Bogac Solly’s Black Ale 23A: Specialty Beer BABBLE

Table 32: Traditional Mead (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Motter Tupelo Honey Havoc 24B: Semi-Sweet Mead The Brewing Network
2nd Jay Mollerskov Meadowfoam Traditional 24B: Semi-Sweet Mead Northern Brewer Fermentation Brigade
3rd Jeremy Hanon Hanon’s Honey Brew 24B: Semi-Sweet Mead

Table 33: Pyment / Other Fruit melomel (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jay Mollerskov Pomegranate Melomel 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Jay Mollerskov Barbera Pyment 25B: Pyment Northern Brewer Fermentation Brigade
3rd Jay Mollerskov Cherry Melomel 25C: Other Fruit Melomel Northern Brewer Fermentation Brigade

Table 34: Other Mead (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jay Mollerskov Barrel-Aged Mixed Berry Melomel 26C: Open Category Mead Northern Brewer Fermentation Brigade
2nd Molly Noyes And Mino Choi Celiac Surprise 26B: Braggot Northern Brewer Fermentation Brigade
3rd Carolyn McNabb Summer Citrus 26A: Metheglin

Table 35: Cider and Perry (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Byron Burrier
Co-Brewer: Steve Olson, Steve Mattheeussen
Crabby Cider 27A: Common Cider Appleton Libation Enthusiasts
2nd Byron Burrier
Co-Brewer: Steve Olson, Steve Mattheeussen
Crabby Steve’s Cider 27A: Common Cider Appleton Libation Enthusiasts
HM David Motter Tanner’s Cider 27A: Common Cider The Brewing Network

Circuit Qualification

 

Proud Member Since 2008

Have your winning entry brewed by the Rockbottom Restaurant and Brewery

One beer from the Best of Show round will be chosen to be ramped up and brewed by the Rockbottom Restaurant and Brewery*.

 

Sponsors

Belle City Home Brewers, Beer Barons Of Milwaukee, & Kenosha Bidal Society is proud to have the following sponsors for the 2013 Schooner Homebrew Championship:

Aeppeltreow

Aeppeltreow Logo

Grapes To Glass
Sturtevant, WI

Grapes To Glass Logo

Great Lakes Brew Fest
Racine, WI

Great Lakes Brew Fest Logo

Minuteman Press
Racine, WI

Minuteman Press Logo

Northern Brewer
Wisconsin / Minneapolis / Web

Northern Brewer Logo

White Winter Winery

White Winter Winery Logo

Grog Tags

Grog Tags Logo

Logic

Logic Logo

Brew And Grow
Waukesha, WI

Brew And Grow Logo

Farmhouse Brewing Supply
Janesville, WI

Farmhouse Brewing Supply Logo

Growmasters
Gurnee, IL

Growmasters Logo

Hop To It
Racine, WI

Hop To It Logo

Lake Geneva Brewing Emporium
Lake Geneva

Lake Geneva Brewing Emporium Logo

The Cellar
244 S Main st. in Fond du Lac, WI 54935

The Cellar Logo

Wine And Hop Shop
Madison, WI

Wine And Hop Shop Logo